Biserica Mănăstirii Balș

Publicat

Biserica este din zid de piatră şi cărămidă, pe temelie din piatră întărită cu beton în formă de navă. Spaţiul interior este împărţit în altar, naos, pronaos şi pridvor închis. Altarul este luminat de o fereastră aşezată la răsărit. Catapeteasma este din lemn de stejar, sculptată de Ion Ungureanu din Tg. Neamţ. Naosul, luminat de câte o fereastră la nord şi alta la sud, se delimitează de pronaos prin doi stâlpi laterali cuprinşi în ziduri, aceştia susţinând arcadele bolţilor. Pronaosul este luminat numai de o fereastră aşezată pe zidul din vest. Pridvorul închis este luminat de o fereastră la est şi alta la vest. Intrarea în pridvor se face prin partea sudică, pe o uşă masivă din stejar. În zona pronaosului-pridvor este o turlă pătrată cu ferestre terminate în arc, aşezate la sud, est şi vest. Are ocniţe puţin pronunţate pe părţile laterale din sud, est şi vest. În turlă sunt instalate şi clopotele.

Citește alte articole despre: